">

Urządzanie domu to zmora niejednego z nas. Są też tacy, którym sprawia to ogromną satysfakcję. Niezależnie od tego do której grupy Ty należysz warto rozważyć za i przeciw zlecenia wykonania tego zadania specjaliście. W poniższym artykule dowiesz się m.in jakie są zalety i wady współpracy z profesjonalnym projektantem, co możemy zyskać dzięki jego pomocy, a także co będzie większą oszczędnością? Odpowiedzi mogą was zaskoczyć!

Architekt, dekorator, projektant – to to samo?

Czy architekt jest projektantem? A może dekorator jest też architektem? Te pojęcia są bardzo często używane wymiennie, jednak niesłusznie, ponieważ są to różne zawody, chociaż mają wiele wspólnego. Obszary ich działania się przenikają, lecz pracują oni w nieco inny sposób.

Architektem wnętrz może być osoba o takim stopniu jak: arch. wnętrz/ mgr arch. wnętrz/ mgr. inż. arch. wnętrz. Osoba na tym stanowisku przebudowuje wnętrze tak, aby przede wszystkim spełniało założenia Prawa Budowlanego. Natomiast projektantem budowy potocznie nazywamy osoby z różnych dziedzin budownictwa, które posiadają uprawnienia do tworzenia projektów w danej dziedzinie. Podsumowując, zarówno architekci, jak i projektanci zajmują się aranżacją mieszkań/domów, jednak to architekt posiada wyższe kwalifikacje. Wybór między nimi nie jest taki oczywisty. Zazwyczaj architekt ma lepsze kwalifikacje, jednak to projektant oferuje niższą cenę za swoje usługi. Jeżeli trudno nam podjąć decyzję, to warto obejrzeć portfolio obu i wtedy podjąć decyzję, którego projekty i aranżacje wnętrz zrobiły na was lepsze wrażenie. Styl i sposób realizacji mogą wam się podobać niezależnie od kwalifikacji 🙂 Musicie także pamiętać, że zawody architekta wnętrz oraz projektanta/dekoratora wnętrz uzupełniają się w dużym stopniu i dzieli ich bardzo cienka kreska. Ze względu na wygodę i fakt, że wiecie już czym różni się projektant od architekta, w artykule będziemy używać tych pojęć wymiennie.

Współpraca z architektem/projektantem – czy to się opłaca?

Ile razy zdarzyło Ci się zaplanować remont w domu tak, aby wystarczyło Ci płytek lub farby? A ile razy musiałeś w pośpiechu jechać do sklepu po dodatkową listwę z nadzieją, że będzie jeszcze ten sam model? Z profesjonalistą się to nie zdarza, tego możesz być pewien. To jeden stres, który może Ci odejść w trakcie remontu. A właściwie nie jeden… jest ich więcej!

Zalety zatrudnienia profesjonalisty

 • Skuteczny plan – jeśli chcesz, aby Twoje mieszkanie było urządzone w sposób najbardziej funkcjonalny i przemyślany, to współpraca z architektem/projektantem może Ci pomóc w zrealizowaniu tego planu
 • Spełnione oczekiwania – co istotne, przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac otrzymasz projekt w postaci wizualizacji, dzięki czemu będziesz dokładnie wiedzieć, na co się decydujesz. Projekt powstanie po uwzględnieniu Twoich uwag i sugestii, dlatego nie ma obawy, że będzie niezgodny z oczekiwaniami
 • Ochrona przed błędami – współpraca z profesjonalistą pomoże Ci uniknąć błędnych decyzji, związanych z urządzaniem mieszkania. Możesz zapomnieć o źle wymierzonych ścianach, zakupie niewłaściwych elementów czy za szerokiej szafy. Naprawianie błędnych decyzji może wiązać się ze znacznie wyższymi kosztami niż te, które przeznaczyłbyś na architekta.
 • Oszczędność czasu i nerwów – pomoc projektanta wnętrz, to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także i czasu. Im mniej pomyłek, tym szybciej skończy się remont 🙂
 • Kontrola budżetu – warto zwrócić na to, że architekt wnętrza dopasowuje plany remontu do określonego budżetu, dlatego decydując się na taką współpracę, nie będziesz musiał obawiać się, że wyskoczą jakieś niespodziewane koszty, którym nie będziesz w stanie podołać.

Wady zatrudnienia profesjonalisty

 • Samozwańczy “profesjonalista” – o pomyłkę nie trudno, niektórzy projektantami są tylko z nazwy. Jednak niestety niezależnie od kompetencji za wykonaną usługę zapłacić trzeba. Przed skorzystaniem z usług warto sprawdzić z kim mamy do czynienia.
 • Dodatkowy koszt – w zaletach podaliśmy, że architekt równa się oszczędność. To prawda i nie. W przypadku kogoś, kto kompletnie się nie zna na rzeczy – oczywiście, że to świetny wybór! Jednak, gdy masz za sobą już wiele remontów lub zwyczajnie smykałkę do tego, to projektant może okazać się zbędnym wydatkiem.
 • Różnica wizji – czasami, gdy wynajmujesz kogoś może okazać się, że zwyczajnie ,,nie nadajecie na tej samej fali”. W takim przypadku w czasie remontu jedynie dodajemy sobie stresu, zamiast go sobie odejmować.

Kiedy nie warto zatrudniać projektanta wnętrz?

Czasami usługi architekta czy projektanta nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Nie zawsze musisz inwestować w architekta, na przykład jeśli:

 • masz własną wizję i pomysły na zagospodarowanie przestrzeni i jest to połączone z dobrym gustem, to warto spróbować własnych sił!
 • planujesz jedynie drobny remont, bez przeorganizowywania układu przestrzennego
 • mieszkanie nie sprawia problemu w trakcie umeblowania
 • masz rozwiniętą wyobraźnie przestrzenną
 • masz praktyczną wiedzę – jeśli to nie Twój pierwszy remont, a poprzednie zostały zakończone sukcesem, to nie ma na co czekać
 • masz mały budżet, który pozwala jedynie na zakup podstawowych elementów wyposażenia
 • masz sporo czasu, by dopiąć wszystko na ostatni guzik.

Jeśli tylko czujesz się na siłach, to próbuj. W przypadku jednak gdy brak Ci wyobraźni przestrzennej, a dekorując wnętrze widzisz, że nie wszystko się ze sobą zgrywa, rozważ pomoc profesjonalisty. Pamiętaj, że ładne i funkcjonalne wnętrze to nie tylko inwestycja w dom, ale także w Twoje dobre samopoczucie.

 

 

 

 

Leave a reply