">

Toaletka to jeden z mebli, które stworzone są z myślą głównie o kobietach. Stworzona wręcz, by ułatwić robienie makijażu i czesanie włosów. Stanowi również ozdobę wnętrza i przyciąga wzrok każdego, kto choć trochę interesuje się makijażem i kwestiami urody.

Toaletka – krótka historia

Kształt dzisiejszej toaletki wywodzi się od znanego sekretarzyka, czyli mebla zaprojektowanego z myślą o pisaniu, przechowywaniu korespondencji i podręcznych drobiazgów. Jej powstanie datuje się na wiek XVIII, bo to właśnie wtedy uznano ją za osobny mebel o własnej, wyjątkowej funkcji. Mebel pełen szuflad z lustrem, po prostu musiał zacząć służyć kobietom! W początkowych stuleciach toaletki stawiano częściej w salonie niż w sypialni i z tego powodu lustro umieszczone było często w podnoszonej klapie. Umożliwiało to wygodne zamykanie i otwieranie mebla zgodnie z potrzebami. Taka XVII-wieczna toaletka wyposażona była w schowki na przybory toaletowe i biżuterię, a niektóre miały nawet specjalną szufladę napełnioną wodą używaną do mycia twarzy.

Co ciekawe, toaletkę spopularyzował mężczyzna! Był to angielski dandys, koneser pięknej garderoby, peruk i starannego makijażu – Beau Brummell. Legenda głosi, ze serdeczny przyjaciel króla Jerzego IV potrafił spędzać do pięciu godzin na pielęgnacyjnych rytuałach. Był mu zatem potrzebny komfortowy mebel, wyposażony w obszerny blat i okazałe lustro.

Gdzie urządzić toaletkę?

Logicznym rozwiązaniem wydaje się być łazienka. To własnie tam często się malujemy i czeszemy, korzystając z dużego lustra i dobrego oświetlenia. Mało osób jednak decyduje się na takie rozwiązanie ze względów praktycznych. W ten sposób inni domownicy będą mieli utrudniony dostęp do łazienki, a kobiety będą miały mniej czasu na dopracowanie swojego makijażu. Dodatkowo łazienki zazwyczaj nie są zbyt duże, więc rzadko kiedy można w niej znaleźć miejsce na krzesło i blat pod lustrem.

Wiele kobiet decyduję się an umieszczenie toaletki w sypialni. Jest to bardzo dobre rozwiązanie. Toaletka zazwyczaj idealnie dopasowuje się do wnętrza naszej sypialni i po jakimś czasie staje się jej nieodłącznym elementem. Co ważne toaletki mają różne kształty, rozmiary, kolory, więc dopasowanie jej do swojej przestrzeni, nie powinno stanowić problemu. Toaletka stanie się nie tylko użytkowym meblem, ale także ozdobnym.

 

 

Jak urządzić Toaletkę?

Zastanówmy się wspólnie, co powinno znaleźć się w naszym kąciku. Niewątpliwie powinno znaleźć się tam lustro – może być powieszone na ścianie lub przymocowane do biurka. Oprócz lustra konieczny jest choćby niewielki kawałek blatu, na którym będzie można ułożyć ulubione perfumy czy koszyczki z pędzlami. Niewątpliwym atutem byłyby szuflady pod blatem, w których moglibyśmy schować wszystko, czego potrzebujemy do makijażu. W szufladkach można również posegregować biżuterię czy inne kobiece drobiazgi. Do segregowania będzie można wykorzystać różnego rodzaju pudełeczka, koszyczki czy szkatułki, które pozwolą utrzymać porządek. Niezbędne będzie także wygodne krzesło, na którym spędzimy trochę czasu. Kluczowe znaczenie w aranżacji toaletki ma oświetlenie. Idealnym ułożeniem byłoby ustawić toaletkę tak, by światło dzienne oświetlało nam twarz. Jeśli nie jest to możliwe, to warto pomyśleć o dobrym oświetleniu. Lampy powinny dawać światło kierunkowe i oświetlać twarz. Jeśli mamy odrobinę miejsca, to nie ma lepszej ozdoby na toaletkę niż kwiaty – róże, tulipany, piwonie – każde świetnie się dopasują.

Toaletka w sypialni to niewątpliwie kobiecy atrybut. Przy odpowiedniej aranżacji, poranki staną się przyjemniejsze, gdy zyskamy przestrzeń, w której spokojnie i bez pośpiechu przygotujesz się do wyjścia.

 

Leave a reply