">

Słysząc hasło romantyczny salon masz przed oczami pomieszczenie pełne starych mebli, z fortepianem na środku i świeczkami poupychanymi wszędzie gdzie się da? Nic bardziej mylnego. Ten opis pasuje raczej do stylu retro niż do romantycznego wystroju. Co zatem oznacza styl romantyczny w salonie? Jak go urządzić ze smakiem? Czy romantyczny styl nie jest tandetny? Na te i inne pytanie odpowiemy w poniższym poście.

Romantyczny salon czyli jaki?

Romantyczny salon nie każdemu kojarzy się dobrze. Niektórzy kojarzą ten styl tylko z przesadą i wszystkim tym na czym widać upływ czasu, tymczasem nic bardziej mylnego! We wnętrzach romantycznych jest przyzwolenie na naturalne materiały, na gładkie powierzchnie i na jasne kolory.  Świeże kwiaty, miękka kanapa, pastelowe kolory – to te skojarzenia powinny w nas się budzić, gdy przywołujemy w pamięci styl romantyczny. Styl ten charakteryzuje pewnego rodzaju lekkość i subtelność. Efekt ten jest osiągany bardzo często przy zastosowaniu jasnych mebli, motywów kwiatowych i pudrowego różu. Choć oczywiście nie tylko! W tym przypadku sami możemy zdecydować jakie motywy i kolory będą dla naszego salonu najlepsze. Ściany salonu mogą być białe, gładkie, pastelowe, pokryte tapetą – ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Co rozumiemy zatem pod pojęciem romantyczny salon? Nic innego jak pomieszczenie – lekkie, subtelne, w dobrym stylu.

Wiele mebli do jednego stylu

Kiedy planujemy remont lub drobne poprawki pomieszczeń w naszym domu mamy pełną swobodę, aby zdecydować jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Początek prac to dobry moment, aby zdecydować jak będzie wyglądać nasza podłoga, ściany czy meble. Trzeba to dokładnie przemyśleć, ponieważ trudno tę decyzję potem zmienić. Dokładnie zaplanowane wnętrze będzie nas dłużej cieszyć.

Gdy bazowe elementy – sufit, ściany, podłoga – mamy już przygotowane, pora zabrać się za meble! Styl romantyczny kojarzy się z jasnymi, lekkimi meblami, choć niekoniecznie białymi. Biel jest bardzo wdzięcznym kolorem – pasuje do niego prawie wszystko. Biel można połączyć z jasnym drewnem, z ciemnym, albo przełamać ja pastelowym akcentem. Do romantycznych aranżacji pasować zarówno proste meble w skandynawskim lub angielskim stylu, ale także meble w typie prowansalskich.

Niektórzy uwielbiają delikatne, jasne meble, a styl podkreślają dzięki obiciu kanapy. Kwiatowe motywy w przypadku salonu sprawdzą się świetne, jednak należy zachować dużą ostrożność. Nie powinno się planować mebli z takimi obiciami w pokoju, na których ścianach pojawiła się już tapeta w kwiaty lub inne wzory. Jeden wyrazisty wzór w zupełności wystarczy. Wykorzystany motyw w jednym miejscu stanowi doskonały kontrast i uzupełnia wnętrze. Jego nadmiar natomiast może przytłaczać.

Czy potrzebujesz dekoracji?

Kolory ścian i meble tworzą ramę całego wnętrza, nadają mu odpowiedni wyraz i wygląd. Jednak, by cała wymarzona aranżacja była w pełni spójna, należny dobrać odpowiednie dodatki i dekoracje. W stylu romantycznym należy być ostrożnym, by nie przesadzić i nie wprowadzić niepotrzebnego chaosu i poczucia bałaganu.

Niewątpliwie jednym z najważniejszym elementów dekoracyjnych są kwiaty – cięte oraz doniczkowe. Róże, tulipany czy piwonie nadają wnętrzu niepowtarzalnego uroku. Motyw roślinny w salonie jest nawet bardziej pożądany w postaci żywych kwiatów niż nadruków na tkaninie. Szczególną uwagę należy zwrócić na miękkie i zwiewne firanki i zasłony w pastelowych kolorach. Na kanapie powinna pojawić się narzuta lub mięciutki koc na zimne wieczory.

Nie zapominaj o detalach – zapachowe świeczki, ozdobne filiżanki czy miękkie poduszki to ważny element całego wystroju. Wnętrze urządzone w duchu romantycznym to przestrzeń pełna ciepłych wspomnień. Przedmioty osobiste sprawdzą się tu idealnie – zdjęcia w dopasowanych ramkach, zaaranżowane drobiazgi z podróż czy stare rodzinne pamiątki nadadzą niepowtarzalny charakter naszemu salonowi.

Leave a reply