">

Na kawalerki zazwyczaj stawiają osoby, które zaczynają życie na własny rachunek. Nic dziwnego – są one stosunkowo tanie i wystarczające dla jednej czy dwóch osób. Kawalerka wcale nie musi oznaczać zagraconego i ciasnego lokum, wystarczy urządzić ją mając konkretny plan.

W Twojej głowie zapewne pojawia się masa pytań. Zastanawiasz się jakie meble powinieneś kupić? Jak to zrobić, aby wszystko pomieścić? Jak rozplanować tak małą przestrzeń? Nie martw się – poniższy wpis rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości. Nikt nie powiedział, że urządzenie małej powierzchni jest łatwe, ale na pewno efekt będzie satysfakcjonujący 🙂

Kawalerka – planowanie przestrzeni

Po pierwsze i najważniejsze – zacznij od zmierzenie pomieszczeń. W przypadku małych mieszkań jest to niezwykle ważne, ponieważ liczy się każdy centymetr, a kupowanie mebli i akcesoriów ,,na oko” sprawi, że mieszkanie szybko się zagraci, a nasze pieniądze wyrzucimy w błoto.

Pamiętaj też, że kluczowe jest szczegółowe zaplanowanie przestrzeni. Mieszkanie będzie musiało spełniać wiele funkcji. W jednym pomieszczeniu najprawdopodobniej będziemy musieli zorganizować kuchnię, jadalnię, salon, sypialnię i kącik do pracy czy nauki. Oznacza to zatem, że najbliższe miesiące będziesz jeść, spać, pracować, uczyć się i odpoczywać w jednym pomieszczeniu. Warto więc poświęcić dłuższą chwilę i opracować konkretny plan działania i realizacji.

WYDZIEL ODPOWIEDNIE STREFY

Konieczne będzie wydzielenie odpowiednich stref. Spokojnie, nie musi się to wiązać od razu ze ściankami działowymi, które generują dodatkowe koszty. I tak nie ma na nie miejsca 🙂

Najlepszym sposobem oddzielenia jednej przestrzeni od drugiej jest jej praktyczne wykorzystanie mebli. Jeśli twój salon jest połączony z kuchnią, to pomyśl dobrze nad wyspą kuchenną. Posłuży nie tylko jako stół, ale też oddzieli jedno pomieszczenie od drugiego. Regały, szafki i stoliki mogą pełnić funkcję separatora i oddzielać od siebie poszczególne strefy. Wielofunkcyjne meble to najlepsze, co możemy zrobić w małym mieszkaniu, a już zwłaszcza w kawalerce. W tak ograniczonej przestrzeni trzeba unikać wszystkiego, co jest zbędne i starać się, by meble spełniały wiele funkcji.

Jakie meble wybrać do kawalerki?

Urządzanie kawalerki w zasadzie powinno opierać się na meblach wielofunkcyjnych. Ale co to właściwie znaczy? W małym mieszkaniu nie sprawdzą się masywne szafy czy kredensy, to jest pewne. Musimy maksymalnie wykorzystać miejsce, które mamy, a nie jest go zapewne wiele. Dlatego postaw na meble kompaktowe i wielofunkcyjne, takie które dopasują się do wymiarów wnętrza.

Dobrze byłoby, gdyby meble do kawalerki spełniały kilka funkcji naraz – na przykład łóżko, które ma na dole szuflady może okazać się strzałem w dziesiątkę. Mało, że masz zapewnioną przestrzeń do spania, to jeszcze możesz w szufladach poniżej pochować różnego rodzaju przedmioty. Warto postawić też na meble, które można składać lub wkładać jeden w drugi. Na przykład rozkładany blat, na którym zjesz obiad i wypijesz kawę z przyjaciółmi, ale też położysz laptopa, tworząc tym samym domowe biuro. A gdy skończysz już pracę, spokojnie będziesz mógł go złożyć, odzyskując dodatkowy odcinek mieszkania.

Do kawalerki, do której zmieści się osobne łóżko, możesz wstawić meble modułowe. To świetne rozwiązanie, które zapewni ci swobodę, zwłaszcza podczas wizyt gości. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz łączyć i dzielić moduły tworzące duże sofy, narożniki lub osobne fotele i pufy.

Jeśli chcesz, by Twoje mieszkanie było bardziej ekonomiczne – nie zasłaniaj kaloryfera meblami. Jedno, spore pomieszczenie potrzebuje dosyć dużo czasu do ogrzania.

Powiększ optycznie przestrzeń

Pamiętaj, że dobrze dopasowane meble to nie wszystko, by potencjał mieszkania nie został zmarnowany. W tym, byś dobrze się czuł w mieszkaniu pomogą dobrze dobrane kolory i elementy, które dodadzą mu głębi. Jasne kolory i lustra to strzał w dziesiątkę, by optycznie zwiększyć przestrzeń. Nie wybieraj ciemnej kolorystyki, bo po pewnym czasie zacznie Cię przytłaczać. Decydując się na mniejszy metraż zapewne nie chcesz przepłacać za dodatkowe doświetlanie domu lampami, pamiętaj o tym przy wyborze kolorów. Najlepiej w tym wypadku sprawdzą się beże, szarości, brązy, ale jeśli lubisz kolory to śmiało kombinuj. Zwłaszcza wszelkie pastele mile widziane.

Zadbaj o półprzezroczyste firanki, dopasowane dodatki i jasne tekstylia. Wszelkie kwiaty są jak najbardziej mile widziane, pomogą ożywić wnętrze i dodadzą energii pomieszczeniom.

Leave a reply