">

Stół jest centralnym punktem przestrzeni salonu, jadalni, a czasami także kuchni. Przy stole przygotowane posiłki wraz z rodziną, a także świętujemy czy wspólnie spędzamy czas z najbliższymi. Stół do jadalni jest to zazwyczaj mebel, który kupujemy na lata. Zależy nam więc nie tylko na jego wyglądzie, ale także na jakości i funkcjonalności. Istotny będzie zatem jego kształt, wysokość oraz materiał z jakiego został wykonany. Wszystko to może wpłynąć na nasz komfort użytkowania go przez lata. 

Jaki stół wybrać?

kształt

Przed zdecydowaniem się na konkretną wielkość stołu należy przemyśleć czy wolelibyśmy kwadratowy kształt czy może okrągły. Pozwoli to dookreślić i oszacować potencjalną wielkość stołu. Warto zastanowić się nad kształtem mebli, które posiadamy już w domu. Jeżeli wszystko mamy kwadratowe, okrągły stół może się nieco gryźć. Istotnym aspektem będzie także kwestia ustawienia stołu. Jeżeli planujemy postawić stół w rogu, lub zwyczajnie nie mamy miejsca, lepiej wybrać kwadratowy lub prostokątny. Stół o blacie prostokątnym lub kwadratowym pasuje przede wszystkim  do nowoczesnej przestrzeni. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na postawienie stołu w centralnym miejscu, okrągły będzie jak najbardziej pasował. Tę opcję chętnie wybierają osoby z małymi dziećmi w domu, którym zależy na bezpiecznej przestrzeni. Jednocześnie tego typu stół ułatwia wspólne rozmowy, ponieważ wszyscy siedzący są widoczni.

Rozmiar

Przed zakupem stołu warto dokładnie przeanalizować układ pomieszczenia. Należy dokładnie wymierzyć obszar, w którym ma stanąć. Musimy wiedzieć ile miejsca potrzebujemy, aby osoby siedzące przy stole mogły czuć się swobodnie i równie swobodnie mogły wstać od stołu. Jeżeli masz jadalnię, która jest wręcz stworzona do tego, aby stał w niej stół wraz z krzesłami, to nie powinniśmy mieć żadnego problemu z rozmiarem stołu. Natomiast jeśli nie mamy za wiele miejsca, to powinniśmy się zastanowić nad rozkładaną opcją. Gdy na co dzień domowników jest niewielu to niepotrzebnie zajmowanie miejsca przez stół, może okazać się zbędne. Stoły rozkładane są niezwykle praktyczną opcją, występują zarówno w wersji blatu prostokątnej, jak i okrągłej.

Materiał

Wybierając stół, pozostaje nam już tylko wybór materiału, z jakiego mebel jest wykonany. Do wyboru mamy stoły drewniane, metalowe, szklane oraz wykonane z tworzyw sztucznych.

Stół z drewnianym blatem

Należy do najpopularniejszych wyborów. Lite drewno jest jednym z najtrwalszych surowców, a zarazem z elegantszych. Drewniane meble nie należą do najtańszych. Natomiast solidne, trwałe gatunki, takie jak dąb, buk czy jesion, pięknie się starzeją. Nie puchną, od kontaktu z wodą. Drewniane meble można też zmieniać i bawić się ich wyglądem. Wysłużony, stary, drewniany stół, po odpowiedniej renowacji, zyska drugie życie i posłuży nam jeszcze wiele lat.

Stół z blatem szklanym 

Sprawdzi się w industrialnych, nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach. Szklany blat jest bardzo elegancki, jednak niestety nie sprawdzi się u każdego. Jest on niepraktyczny i trudny w trzymaniu czystości. Łatwo ulega zabrudzeniom, widać na nim każdy odcisk palca, rysę czy kurz. Nie zmienia to jednak faktu, że zdecydowanie jest to bardzo efektowny element wystroju.

Stół z blatem laminowanym 

Jest najczęściej wykonany z płyty wiórowej lub płyty MDF. Są one bardzo wygodne, ze względu na to, ze są lekkie. A przynajmniej zdecydowanie lżejsze od ciężkich dębowych blatów, przez co taki stół z łatwością można przesuwać i przestawiać. Stosunkowa niska cena oraz łatwość w utrzymaniu czystości to kolejne zalety stołów z laminowanymi blatami. Prawdą jest jednak, że nie uchodzą za najtrwalsze blaty na świecie.

 

Leave a reply