">

Salon to pomieszczenie, w którym spędzamy bardzo dużo czasu. Wygospodarowanie miejsca w małych pomieszczeniach to nie lada umiejętność. Urządzenie pokoju tak, by ten był przytulny, ale nie ciasny sprawia trudność wielu osobom. Czy jest to możliwe w małym mieszkaniu? Oczywiście! Przestawimy wam kilka tricków, które przy niewielkim nakładzie pracy pozwolą optycznie powiększyć pomieszczenie.

Lustro w salonie – element ozdobny?

Właściciele mieszkań w bloku, a zwłaszcza kawalerek często borykają się z problemem niewielkiego metrażu salonu. Trick z lustrami zna chyba każdy. Lustro w salonie możemy wykorzystać przede wszystkim do rozświetlenia pomieszczenia. Lustra skutecznie oszukują oko i sprawiają, że wnętrze wydaje się nam dwa razy większe. Trzeba jednak pamiętać o tym, by miało ono delikatną ramę. Ciężka i gruba rama może przynieść odwrotny efekt do zamierzonego. Lustro, które wpasuje się w stylistykę wnętrza, będzie dodatkowym elementem rozjaśniającym salon.

Lustro jest także doskonałą dekoracją. Możemy zdecydować się na jedno duże lub na kilka mniejszych, które pozwolą uzyskać ciekawy efekt wizualny. W salonie można zastosować je na kilka sposobów: od najprostszego, czyli lustra w dopasowanej ramie zawieszonego nad komodą, przez zastosowanie luster na szafach, aż po wykorzystanie ich jako okładziny ścienne. Niezależnie od aranżacji, wykorzystanie luster zawsze będzie dobrym rozwiązaniem, aby optycznie powiększyć metraż salonu.

Salon wymaga dobrego Oświetlenia

Sygnalizatory, Dekoracja, Wiszące, Oświetlony

Jeżeli tylko mamy taką możliwość, do naszych małych pomieszczeń powinniśmy wpuszczać jak najwięcej światła naturalnego. To ono sprawi, że pomieszczenie się rozświetli i w połączeniu z lustrami, które będą to światło odbijać, pozwolą na optyczne poszerzenie pomieszczenia. Najlepiej nie zasłaniać okien grubymi tkaninami. Zamiast tego można użyć półprzezroczystych tkanin, które nie zacieśnią, ani nie zaciemnią wnętrza.

Oczywiście, aby rozjaśnić nasz salon możemy użyć także lamp wiszących i stojących, jednak należy uważać, aby nie zagracić i tak małego pomieszczenia zbędnymi rzeczami. Lepiej niż lampy stojące sprawdzą się te wiszące na suficie lub ścianach – lampy stojące mogą tylko przeszkadzać. Przy wyborze oświetlenia pamiętaj o tym, by światło miało jasną barwę, i aby dobrze doświetlało narożniki pomieszczenia.

PASTELOWE KOLORY

girl seated on sofa reading book

 

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w aranżacji małych pomieszczeń jest zły dobór kolorystyki. Ciemne kolory często optycznie pomniejszają pomieszczenie. Dodatkowo sprawiają, że często czujemy się przytłoczeni,a wokół nas wydaje się jakby cały czas panował chaos. W większości przypadków, najlepszym wyborem jest postawienie na jasne, pastelowe kolory.

Jeżeli wolisz postawić jednak na ciemniejszą kolorystykę, to zastanów się jaki kształt ma twój salon. Jeśli jest to długie i wąskie pomieszczenie, to jedna ze ścian pomalowana na ciemniejszy kolor, da nam efekt przybliżenia ścian i sprawi, że wnętrze będzie wydawało się bardziej kwadratowe niż prostokątne.
Jeżeli pomieszczenie jest dosyć niskie, to świetnie skorygują to pionowe pasy na ścianach.

Salon – jakie meble?

Brązowa Drewniana Półka I Beżowa Sofa Z Tkaniny

Kolejnym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni jest wykorzystanie w małych pomieszczeniach lekkich mebli. Dobrym wyborem będą meble w stylu skandynawskim, ażurowe regały, lub podwieszane półki na książki, najlepiej w jasnych lub ciepłych barwach. Ciężkie i ciemne meble wyglądają dobrze tylko w dużych pomieszczeniach, których nie przytłaczają. Świetnym rozwiązaniem są szafy równe wysokości pomieszczenia, które optycznie go wydłużają.

 

Leave a reply